Winners of past editions

XXX Edition 2014

1st Prize:

ZHI CHAO JULIAN JIA (China)

2nd Prize:

YUAN JIE (China)

3rd Prize:

ALEXEY SYCHEV (Russia)

XXIX Edition 2010

1st Prize:

not assigned

2nd Prize:

ERI MANTANI (Japan)

3rd Prize:

GIULIO BIDDAU (Italy)
CRISTOPHER FALZONE (U.S.A.)

XXVIII Edition 2008

1st Prize:

EVGENI BOZHANOV (Bulgaria)

2nd Prize:

WAI CHING RACHEL (China)

3rd Prize:

GABRIELE BALDOCCI (Italy)

XXVII Edition 2006

1st Prize:

IRINA ZAHHARENKOVA (Estonia)

2nd Prize:

DIMITRY DEMYASHKIN (Russia)

3rd Prize:

MARCO VERGINI (Italy)

XXVI Edition 2004

1st Prize:

HERBERT SCHUCH (Germany)

2nd Prize:

ROMAIN DESCHARMES (France)

3rd Prize:

ALESSANDRO ROSELLETTI (Italy)

XXV Edition 2002

1st Prize:

HISAKO KAWAMURA (Japan)

2nd Prize:

HONG CHUN YOUN (Korea)

3rd Prize:

HENRY BONAMY (Germany)

XXIV Edition 2000

1st Prize:

not assigned

2nd Prize:

GIUSEPPE ANDALORO (Italy)
MIKKO MERJANEN (Finland)

3rd Prize:

LUCA RASCA (Italy)

XXIII Edition 1998

1st Prize:

ALEXEI NABIOULIN (Russia)

2nd Prize:

3rd Prize:

4th Prize:

MASSIMILIANO FERRATI (Italy)

XXII Edition 1996

1st Prize:

YUKA IMAMINE (Japan)

2nd Prize:

not assigned

3rd Prize:

DANIL KOPYLOV (Russia)

XXI Edition 1994

1st Prize:

DMITRI VOROBIEFF (Russia)

2nd Prize:

ADAM NEIMAN (U.S.A.)

3rd Prize:

CARLO GUAITOLI (Italy)
ANDREI IVANOVICH (Russia)

XX Edition 1992

1st Prize:

VIOLETTA EGOROVA (Russia)

2nd Prize:

not assigned

3rd Prize:

IRINA YURKOVSKAYA (Byelorussia)

XIX Edition 1990

1st Prize:

not assigned

2nd Prize:

LEONARDO GRINT (Italy)
PATRICIA PAGNY (France)

3rd Prize:

SERGHEI YEROKHIN (USSR)
LUIGI CARTIA (Italy)

XVIII Edition 1988

1st Prize:

not assigned

2nd Prize:

ROBERTA PILI (Italy)
GERARDO VILA (Argentina)

3rd Prize:

STEFANIA CAFARO (Italy)

XVII Edition 1986

1st Prize:

PAOLA BRUNI (Italy)

2nd Prize:

SACHIKO HASEGAWA (Japan)

3rd Prize:

GRAEME MCNAUGHT (England)

XVI Edition 1984

1st Prize:

not assigned

2nd Prize:

BALÁSZ SZOKOLAY (Hungary)

3rd Prize:

FABIO BIDINI (Italy)
CRISTINA BELDI (Romania)

XV Edition 1982

1st Prize:

JOHANNA DOMANSKA (Poland)

2nd Prize:

FRANCIS RAYNER (England)

3rd Prize:

BALÁZS SZOKOLAY (Hungary)
SERGHEJ MARKAROV (USSR)

XIV Edition 1980

1st Prize:

GUHER and SUHER PEKINEL (Turkey - Germany)

2nd Prize:

SILVIE IRLA and YOKO KATAYAMA (France and Japan)

3rd Prize:

ANACLETO FERRARI and GIOVANNI VALENTE (Italy)
IVELINA IVANCHEVA and ATANASS ATANASSOVA (Bulgaria)

4th Prize:

MANFRED FOCK (Germany)

XIII Edition 1978

1st Prize:

IVO POGORELICH (Yugoslavia)

2nd Prize:

not assigned

3rd Prize:

MARIOARA TRIFAN (U.S.A.)

XII Edition 1977

1st Prize:

ALEXANDER LONQUICH (Germany)

2nd Prize:

DENNIS LEE (England)

3rd Prize:

not assigned

XI Edition 1976

1st Prize:

TAKEKA MIKIKO (Japan)

2nd Prize:

TERENCE JUDD (England)

3rd Prize:

LUIGI CECI (Italy)

X Edition 1975

1st Prize:

BORIS PETRUSHANSKY (USSR)

2nd Prize:

CAROLINE HAFFNER (France)

3rd Prize:

DENNIS LEE (Great Britain)
ALEXANDER TORADZE (USSR)

IX Edition 1974

1st Prize:

ROBERT GROSLOT (Belgium)

2nd Prize:

GOLOVINE ALEXEI (URSS)

3rd Prize:

DANIEL RIVERA (Argentina)
PIERRE REACH (France)

VIII Edition 1973

1st Prize:

KATHLEEN SOLOSE (Canada)

2nd Prize:

ALAN DI CENZO (U.S.A.)

3rd Prize:

ANDREA BONATTA (Italy)
CATHERINE GIROD (France)
PATRICIA THOMAS (France)

VII Edition 11971

1st Prize:

NINA TICHMAN (U.S.A.)

2nd Prize:

ELISA KOLODZIEJ (Poland)
SVETLA SLAVTCHEVA (Bulgaria)

3rd Prize:

ANDREJA VAN SCHAICK (Holland)

VI Edition 1971

1st Prize:

LUIZ MEDALHA (Brazil)
LÁSZLÓ SIMON (Hungary)

2nd Prize:

not assigned

3rd Prize:

ATANAS KAREEV (Bulgaria)
ROMAN- RUDNYSKY (U.S.A.)

V Edition 1970

1st Prize:

MARTHA DEJANOVA (Bulgaria)

2nd Prize:

YOANNIS WAKARELIS (Greece)

3rd Prize:

PETER CIZMAROVIC (Czechoslovakia)

4th Prize:

MARIO ARGENTIERI (Italy)
VICTOR CIUCKOV (Bulgaria)

IV Edition 1969

1st Prize:

BOZIDAR NOEV (Bulgaria)

2nd Prize:

GIULIA KISS (Hungary)

3rd Prize:

CECILIA DE DOMINICIS (Italy)

4th Prize:

MANFRED FOCK (Germany)

III Edition 1968

1st Prize:

not assigned

2nd Prize:

BOZIDAR NOEV (Bulgaria)

3rd Prize:

MELITA KOLIN (Bulgaria)
SUN KIUNG LEE (Korea)

II Edition 1967

1st Prize:

FAUSTO DI CESARE (Italy)

2nd Prize:

ROBERTO BIANCO (Italy)
MELITA KOLIN (Bulgaria)

I Edition 1966

1st Prize:

GIULIANO SILVERI (Italy)

2nd Prize:

GRAZIA BARBANERA (Italy)
VLADIMIR KRPAN (Yugoslavia)